Приветствую Вас Гость!
Пятница, 29.03.2024, 01:23
Главная | Регистрация | Вход | RSS

Меню сайта

Категории раздела

Наш опрос

Пользовались ли вы услугами Третейского суда?
Всего ответов: 34

Статистика


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Форма входа

Поиск

Друзья сайта

Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи

Інститут третейських судів: кращий варіант вирішення конфліктів із партнерами

Попри серйозне реформування вітчизняної судової системи, господарські суди, як і раніше, переобтяжені, бракує фахівців, а ті, які є, оплачуються погано (наслідки цього відомі).

Третейські суди, покликані вирішувати суперечки між суб'єктами господарювання, позбавлені всіх перелічених вад. Однак і вони мають свої "але". Чого більше в третейському розгляді - "плюсів" чи "мінусів"?

Переваги третейських судів

На відміну від загального суду, звернення до третейського суду відбувається за угодою сторін, третейською або арбітражною угодою. Інакше кажучи, контрагенти домовляються, що суперечки, які виникнуть між ними, будуть передані на розгляд третейського суду. Таку угоду зазвичай включено в договір як так зване арбітражне застереження (тут також визначається, в якому саме суді може бути розглянута справа або порядок призначення арбітра). Особливістю укладеної арбітражної угоди є те, що вона стає обов'язковою для сторін, і вони вже не мають права ухилитися від передачі суперечки до третейського суду в разі виникнення конфліктної ситуації.

Переваг у третейського розгляду кілька. По-перше, це оперативність. Статистика свідчить, що термін розгляду справи в третейському суді становить від двох тижнів до двох місяців. А його рішення практично неможливо оскаржити (загалом перегляд рішення може відбутися, але тільки в разі грубого порушення судової процедури). По-друге, система третейських судів передбачає можливість вибору арбітра, який розглядатиме справу.

Враховуючи безсторонність суддів солідних третейських судів, які не обмежені в коштах і незалежні від вищого начальства, можна розраховувати не тільки на оперативний, а й, що важливо, на об'єктивний розгляд справи. І, по-третє, третейський суд звичайно засідає конфіденційно, без сторонніх, що також є певною перевагою для сторін.

Як вибрати третейський суд

Якщо контрагенти все ж ухвалюють використовувати третейський суд для вирішення можливих суперечок, наступним етапом стає власне вибір такого суду. Юристи рекомендують звертати увагу на такі моменти. Передусім тривалість існування того чи іншого третейського суду. Якщо суд практикує розгляд суперечок тривалий час, простіше оцінити його репутацію, якість роботи тощо. Важливим є і склад суддів - не зайвим буде поцікавитися, хто судді як професіонали. Бажано, щоб у судовій колегії також були присутні фінансисти, підприємці, експерти, які спеціалізуються в різних галузях господарського права.

Адже часто для правильного вирішення суперечки необхідні глибокі знання, скажімо, зовнішньоекономічної, інвестиційної чи іншої діяльності. Далі, треба враховувати періодичність здійснення третейських записів, які надають повноваження тому чи іншому судові вирішення суперечки. На користь цього суду буде той факт, що такі записи здійснюються часто: це свідчить про довіру до суду та його запитаність. До речі, отримати відповіді на ці запитання можна також поцікавившись, чи всі суб'єкти, які вдавалися до послуг цього суду, залишилися задоволені.

Безперечно, суд не може подобатися всім, надто тим, хто програв розгляд. Але якщо той, проти кого ухвалено рішення, звертається до цього суду в іншій справі, це вже добра ознака.

Суттєві дрібниці

Контрагентам є сенс заздалегідь продумати формулювання арбітражного застереження. Оскільки неточності в ньому можуть спричинити відмову в розгляді справи третейським судом. Цілком міг би підійти такий варіант: "Будь-яка суперечка, яка виникає за цим договором або в зв'язку з ним, підлягає передачі на розгляд і остаточне вирiшення до Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України (МКАС).

Сторони згодні з тим, що в процесі розгляду і вирішення суперечки застосовуватиметься Регламент Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України. Правом, яке регулює цей договір, є матеріальне право України (або інше право)".

Доволі часто сторони неправильно зазначають у контракті назву арбітражного органу. Або вибирається такий арбітражний орган, який не може вирішити цю суперечку. Найкраще, звичайно, переглянути всі укладені контракти до виникнення спірних стосунків. І якщо з'ясується, що арбітражне застереження не має юридичної чинності, внести відповідні зміни в контракт (договір).

Але на практиці підприємці звертають увагу на застереження вже тоді, коли виникла суперечка. У такому випадку, якщо не вдається прийти до додаткової угоди, залишається одне - звертатися з позовом до компетентного суду за місцем перебування відповідача. Причому для того, щоб суд іншої держави прийняв позовну заяву до свого провадження, позивачеві необхідно довести нечинність арбітражного застереження, зазначеного в контракті.

Незрідка іноземне підприємство-контрагент наполягає на арбітражному застереженні, де записано іноземний арбітражний орган. У цьому випадку наш суб'єкт повинен взяти до уваги, що розгляд суперечок в іноземному арбітражі завжди спричинює додаткові витрати на юридичну допомогу і високі судові збори. До того ж, за визнанням юристів, навіть дуже неупереджений суд намагається підтримати своїх співвітчизників.

Тому ліпше зупинитися на компромісному варіанті, підписавши альтернативне застереження приблизно такого змісту (якщо йдеться про договір з російським підприємством): "Суперечка підлягає передачі на розгляд і остаточне вирішення за місцем перебування позивача до Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України або Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті Російської Федерації".

Довідка

Інститут третейських судів запроваджено Положенням про третейські суди від 30 грудня 1975 року. Крім того, норми, що регулюють діяльність третейських судів, містяться в Процесуальному, Господарському і Цивільному кодексах, Законі "Про виконавче провадження". Третейські суди можна поділити на такі групи: третейські суди, створені в рамках професійних або галузевих союзів і об'єднань підприємців; "одноразові" третейські суди ad hoc (створюються для розгляду однієї справи); міжнародні арбітражі. 1994 року спеціально для Міжнародного комерційного арбітражного суду (МКАС), створеного при Торговельно-промисловій палаті, ухвалено Закон "Про Міжнародний комерційний арбітраж". За неофіційними даними, в Україні налічується кілька десятків третейських судів.

Чому слід вирішувати суперечку в третейському суді:

* - справи розглядаються швидше;

* - рішення третейського суду є остаточним;

* - зберігається комерційна таємниця;

* - не порушуються дружні стосунки з контрагентом;

* - суддів можна вибрати самим;

* - як докази можна використовувати показання свідків, аудіо-, відеозапис.

Коли третейський суд не допоможе:

* - підприємство обмежене у фінансових ресурсах;

* - у разі суперечок з держорганами, у спростуванні нормативних актів.

Третейські суди за кордоном - мінімум формальності та втручання суду

Велика британія

Англія є лідером у розв'язанні і національних, і міжнародних суперечок. Лондонський міжнародний арбітражний суд стоїть в одному ряду з Міжнародною торговою палатою в Парижі й Американською арбітражною асоціацією в США. До його компетенції належать усі аспекти міжнародного розв'язання суперечок, відповідно до його власних правил, а також правил ЮНСІТРАЛ, які застосовуються в будь-якій системі законодавства в усіх країнах світу.

Рішення про передання справи до третейського суду може прийняти Комерційний суд, якщо вартість розгляду позову в рамках звичайної судової системи перевищує вартість самого позову. Третейський суд має функції проміжного судового захисту. Він працює як відділення суду, призначене для зменшення та обмеження судового втручання. Звичайні суди мають право припинити процедуру розгляду справи аж доки суперечку між сторонами буде вирішено. Далі, здійснюючи оцінку витрат, суд враховує час і зусилля, витрачені сторонами для врегулювання конфлікту.

До сторони можуть застосувати санкції у формі компенсації витрат за відмову від звернення до послуг третейського суду, якщо така відмова не була обгрунтованою.

Німеччина

У Німеччині третейський суд не популярний, але ситуацію вже почали змінювати ухвалені профільні закони. Нині Німеччина вважається країною типового закону. Новий закон про третейський суд майже дослівно повторює більшість положень Типового закону ЮНСІТРАЛ. На думку експертної комісії, сформованої Федеральним міністерством юстиції Німеччини, їхній національний профільний закон є найкращим прототипом для міжнародного комерційного арбітражу. Німецький закон про третейський суд забезпечує широку автономію сторін, щонайменше втручання суду і мінімум формальності. Він також легко доступний для використання іноземцями.

Функції сприяння і контролю над третейським судом (перевірка компетенції третейського судді, визначення припустимості або неприпустимості третейського суду, вживання третейським судом внутрішніх заходів захисту або декларування можливості примусового виконання рішення), як правило, виконує Вищий регіональний суд. Подання доказів та інші судові дії належать до компетенції місцевого суду. Суди оформлюють свої рішення постановами. Зазвичай рішення суду не може бути оскаржене. Нині в Німеччині працює понад 300 третейських судів і погоджувальних рад.

Китай

Закордонні економічні й торговельні суперечки вирішує Китайська палата міжнародної торгівлі (звана ще Комісією із зовнішньоторговельного економічного і торгового арбітражу - CIETAC). CIETAC - один з найзавантаженіших третейських судів світу: за рік тут слухають близько 800 суперечок. Якщо сума позову не перевищує 500 000 юанів (понад $60 тис.), їй дають пришвидшений хід за короткою процедурою. Слухання в третейському суді зазвичай відбуваються усно, місце розгляду - Пекін. Однак за згодою сторін і комісії справу можуть розглядати суто за документами, слухати в іншому місті або навіть за межами Китаю.

Через часті неоголошені зміни в політиці закордонний інвестор може зіткнутися із ситуацією, коли затверджені раніше умови контракту втрачають легітимність, і китайський партнер на законних підставах порушує його положення. Аналогічно важко здійснюється і виконання рішень. До того ж тут є так звана проблема Гонконга. Режим третейських судів у Гонконгу сформувався під сильним впливом правил ЮНСІТРАЛ і Загального права Англії, тимчасом як у Китаї він складався на грунті переважної практики 50-х рр. минулого століття. Це наражає іноземного інвестора на ризик існування двох систем в одній країні.

США

Міжнародними комерційними суперечками займається Американська асоціація третейських судів. З 80 тис. справ, які вона щороку розглядає, міжнародний комерційний характер мають близько 800. Зазвичай суперечку розглядає один третейський суддя. Третейський суд має досить широкі повноваження. Є кілька причин, з яких у США вдаються до послуг третейських судів. Перша - економія грошей.

Середній розмір витрат становитиме близько $3 тис., що дорівнює сумі, яку юрист візьме лише як попередній гонорар за згоду вести таку справу в звичайному суді. Друга - економія часу. У середньому третейський суд розглядає справу втричі швидше, ніж суд звичайний. Американська асоціація юристів повідомила, що близько 100 млн американців не змогли б домогтися задоволення своїх вимог, якби не третейський суд, через високі витрати, тривалість і складнощі судової системи.

Франція

Міжнародний третейський суд створений 1923 р. Міжнародною торговою палатою (МТП) у Парижі. З моменту свого створення суд провів понад 10 тис. міжнародних третейський судів. Щороку судді Міжнародного третейського суду МТП розбирають суперечки сторін з-понад ста країн світу.

У рамках МТП арбітражний розгляд здійснює третейський суд. Контроль над діяльністю третейських судів в інших країнах здійснює Міжнародний третейський суд МТП, який збирається три або чотири рази на місяць. Сторонам, які хочуть відобразити в контракті намір діяти в разі суперечки відповідно до Арбітражних правил МТП, рекомендується включати таку статтю: всі спори, які виникають щодо цього контракту або в зв'язку з ним, буде остаточно врегульовано відповідно до Арбітражних правил Міжнародної торгової палати одним або кількома третейськими суддями, призначеними відповідно до названих правил. Крім того, бажано зазначити закон, що застосовується, кількість третейських суддів, країну перебування третейського суду і мову, яка має використовуватися.

Категория: Мои статьи | Добавил: dneproforvard (13.05.2008)
Просмотров: 8908 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]